
Autozapis PPK
Pracodawca zgodnie z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych co 4 lata ma obowiązek ponowić zapis do PPK pracowników/zleceniobiorców, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w programie w latach wcześniejszych.
Pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby zapisać go do pracowniczego planu kapitałowego (PPK). W programie tym obowiązuje bowiem tzw. autozapis. Oznacza to, że jeśli pracownik w wieku 18-55 lat nie złożył deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca sam „zapisuje" go do programu.
Ponowny autozapis nie dotyczy osób już będących uczestnikami PPK bez względu na przedział wiekowy.
Dobrowolne przystąpienie do PPK:
Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia, pracodawca będzie mógł „zapisać" do PPK albo wznowić za nie naliczanie wpłat do PPK – w ramach ponownego autozapisu - wyłącznie na ich wniosek.
UWAGA: w ramach ponownego autozapisu pracodawca nie będzie mógł uwzględnić wniosku (o zawarcie umowy o prowadzenie PPK albo o dokonywanie wpłat do PPK) osoby zatrudnionej albo uczestnika PPK, którzy złożyli deklarację o rezygnacji, ale przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat.
Obowiązki pracodawcy:
Chyba, że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji w okresie 01-31.03.2023r.
Kategorie wiekowe:
Ważne terminy:
Co 4 lata będziesz zapisywany do PPK ponownie – jeśli nie chcesz być uczestnikiem PPK – wypełnij deklarację rezygnacji i złóż u koordynatora HR lub przełożonego.
Ważne! Deklaracja rezygnacji z PPK musi być podpisana z nadchodzącą datą marcową 2023 r.
Co w przypadku braku złożenia ponownej rezygnacji:
Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, pracodawca zapisze go do programu oraz rozpocznie pobór wpłat za uczestnictwo. Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu marcu 2023r., a następnie przekazane przez pracodawcę do instytucji finansowej w dniach 1-17 kwietnia 2023 r.

W jaki sposób i do kiedy można złożyć rezygnację z autozapisu do PPK:
W celu rezygnacji z uczestnictwa w programie należy złożyć ponowną pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Deklarację taką można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 roku. Aby rezygnacja obowiązywała od pierwszego miesiąca obowiązywania autozapisu musi być podpisana z datą marcową 2023 r.
Druk deklaracji o rezygnacji otrzymacie Państwo na adres email lub od swojego koordynatora. W przypadku kiedy zdecydujecie się na rezygnację należy przekazać ją w formie papierowej do kancelarii lub jednostki terenowej Impel Business Solutions z uwzględnieniem poniższych terminów:
Wszystkie osoby, które złożą rezygnację w marcu 2023 r, i którym pomimo tego zostanie potrącona składka PPK, otrzymają zwrot potrąconych składek z najbliższą wypłatą.
- dla deklaracji złożonych w terminie od 1 do 3 marca – z wynagrodzenia wypłacanego w marcu 2023 r. składka nie zostanie pobrana.
- dla deklaracji złożonych w terminie od 4 do 31 marca – z wynagrodzenia wypłaconego w marcu 2023 r. składka zostanie pobrana a następnie pracodawca dokona korekty naliczonej składki i zostanie ona zwrócona z najbliższą wypłatą wynagrodzenia.
- dla deklaracji złożonych po 31 marca - pracownik zostanie objęty programem PPK do momentu złożenia do pracodawcy deklaracji o rezygnacji.
Wszystkie osoby, które złożą rezygnację w marcu 2023 r, i którym pomimo tego zostanie potrącona składka PPK, otrzymają zwrot potrąconych składek z najbliższą wypłatą.
Pamiętaj:
Deklaracje, rezygnacje i dokument przystąpienia można złożyć w każdym dowolnym terminie.